Tebligat

Tevdi Listesine Göre PTT Ödeme İşlemleri

                                               TEVDİ LİSTESİNE GÖRE PTT ÖDEME İŞLEMLERİ

1-Elektronik tebligat hazırlandıktan sonra, Genel İşlemler (İcra) / Tebligat İşlemleri / Tebligat Posta Tevdi – Genel Liste İşlemleri ekran adımına giriş yapılacak.

2-İlgili ekranda yer alan Yeni Liste Oluşturma butonuna tıklanacak.

3-Açılan Tebligat Posta Tevdii Yeni Liste Oluşturma ekranında Gönderi Tipi olarak Elektronik Tebligat seçilip ilgili tarih aralığına göre sorgulama yapılacak. (Not : Normal tebligatlar için gönderi tipi olarak Normal seçilmesi gerekmektedir)

4-  Genel İşlemler (İcra) / Tebligat İşlemleri / Tebligat Posta Tevdi – Genel Liste İşlemleri ekran adımına giriş yapılacak. Gönderi Tipi Elektronik Tebligat seçilip sorgula butonuna tıklanacak. Ekrana gelen listelerden ilgili liste seçildikten sonra Posta Masraf butonuna tıklanacak.

5- Açılan Posta Tevdi Masraf/Reddiyat İşlemleri ekranında Masraf İşlemleri sekmesinde dosya borcuna tebligat ücretlerinin yansıması için masraf makbuzu kesilecek.

6-İkinci sekme olan Reddiyat İşlemleri seçildikten sonra ekranda yer alan Red. Yapılacak Taraf alanına PTT nin elektronik tebligat için bildirmiş olduğu hesap numarası yazılacak daha sonra kaydet butonuna tıklanacak.

7- Harç ve Kasa/Banka Reddiyat İşlemleri/Reddiyat Banka Ödemeleri menüsünden giriş yapıldıktan sonra ilgili tebligat listesine ait kayıt ekrana yansıyacaktır. İlgili kayıt seçilip alt tabloya aktarıldığında bu tebligat tevdi listesine ait Referans numarasının açıklama kısmına yansıdığı görülecektir. Bu kayıt seçilip Seçileni Bankadan Öde butonuna tıklandığında yapılan ödeme açıklama kısmında yer alan Referans numarası ile PTT nin hesabına yansıyacaktır.

Not 1-Tebligatlara ait reddiyatlar tebligat tevdi listesindeki Posta Masraf ekranından  değil de Reddiyat ekranından IBAN numarası yazılmak suretiyle her dosya için ayrı ayrı reddiyatyapılmış ise banka ödeme ekranından paranın gönderilmesi işlemleri sırasında ilgili kayıt seçildikten sonra ekranda yer alan açıklama alanına referans numarası yazılıp Güncelle butonuna tıklandıktan sonra ödeme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

NOT 2-PTT ye gönderilecek ödemelerde UYAP Banka ödeme ekranı değilde internet bankacılığı veya bankaya yazılı talimat verilmek suretiyle yapılacaksa mutlaka birim adı ve  REFERANS NUMARASI yazılmasının yazılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu